Działanie, dawkowanie i skutki uboczne terapii aloesowych

16 kwietnia 2017

Z liści aloesu uzyskujemy miąższ, który można stosować miejscowo na skórze, ale można też pozyskiwać z niego specjalny mleczny sok, który nadaje się do spożycia i zwalcza m.in. takie schorzenia jak zaparcia.

Działania aloesu są wręcz zaskakująco szerokie:

- ma właściwości przeciwzapalne;

- zmiękcza tkanki;

- zmniejsza ból i gorączkę;

- ogranicza świąd;

- poprawia ukrwienie tkanek;

- przyspiesza gojenie się ran;

- zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze (dezynfekuje rany);

- może być środkiem nawilżającym;

- nawilża rany;

- może pomagać przy odmrożeniach.

Jak dawkować aloes?

Aloes można podawać bezpośrednio na skórę w dowolnych ilościach. Kiedy natomiast aloes przyjmujemy do organizmu, nie powinno to być więcej niż pół szklanki soku trzy razy dziennie lub 1-2 kapsułki dziennie zgodnie z opisem suplementu na ulotce dołączonej przez producenta.

Ilość aloesu stosowanego zewnętrznie jest dowolna, ale ważne jest, by był to aloes świeży, czyli nie wyschnięty. Najlepszy jest zawsze świeży miąższ i dlatego dobrze jest mieć w domu chociażby niewielką roślinę. Jej liść rozcinamy i nacieramy nim odpowiednie miejsce. Może to być świeża rana lub chociażby skóra ze zmianami łuszczycowymi. U 83% pacjentów chorych na łuszczycę można zaobserwować pozytywne zmiany po zastosowaniu aloesu.

Miąższ z aloesu

Jeśli aloes przyjmujemy wewnętrznie, czyli na przykład w postaci soku, najlepiej jest go przyjmować pomiędzy posiłkami. We wszystkich przypadkach stosowania kuracji aloesem trzeba jednak najpierw skonsultować się z lekarzem i mieć jego zgodę, zwłaszcza jeśli stosuje się równocześnie inne leki.

Możliwe skutki uboczne

Jeśli jakaś substancja działa, siłą rzeczy ma też działania niepożądane. W przypadku aloesu, jeśli stosuje się odpowiednie dawki, nigdy nie powinny być to zjawiska specjalnie uciążliwe. Najczęściej będziemy mieli do czynienia po prostu z miejscowym swędzeniem skóry. Może się też pojawić niewielka wysypka. W takich przypadkach trzeba zrezygnować z dalszej kuracji.

Czasami zdarzy się też, że wykorzystywany przez nas miąższ jest zanieczyszczony substancjami znajdującymi się w skórce rośliny. Organizm może na nie reagować dość gwałtownie torsjami oraz bólem brzucha. W takim przypadku trzeba po prostu przerwać kurację i następnym razem skorzystać z czystszego produktu. Szkód żadnych nam to nie wyrządzi, ale biegunka będzie pewnie nieprzyjemna.

Należy podkreślać, że aloesu w żadnej postaci nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, jak również osoby, u których dochodziło do reakcji alergicznych na działanie tej substancji.

Autor

Olga Krupa

Redakcja plynnyaloes.pl

To może Cię zainteresować