Zastosowanie aloesu

13 kwietnia 2017

Aloes - co jest surowcem?

Do celów farmaceutycznych i doraźnego użytku domowego używa się liści aloesu wraz z obejmującymi łodygę pochwami, lecz nie ścina się nożem i otrzymuje się świeży liść aloesu. Surowiec powinien być z roślin, które mają przynajmniej trzy lata i można go przechowywać w lodówce przez kilkanaście dni. Służy do fabrycznego przerobu na płynne, stałe preparaty doustne, roztwory iniekcyjne i różne preparaty do użytku zewnętrznego a także do przygotowywania wyciągów w domowych warunkach. Do tych celów wykorzystywać można liście kilku gatunków.

Świeże liście aloesu drzewiastego oraz wyciśnięty z nich sok zwierają w składzie wielocukry z białkami o różnej konsystencji śluzowe, poza tym aloektynę, podstawowy leczniczy związek, kwasy organiczne, witaminy rozpuszczalne w wodzie i duże ilości minerałów.

Właściwości, działanie i zastosowanie Aloesu

Już około 50 lat temu dostaliśmy dokładne wyniki badań, z których można było dowiedzieć się, że wyciągi wodne z liści aloesu będą miały wpływ na leczenie chorób oczu, ułatwiają przyjęcie rogówki, która będzie przeszczepiona. Uznano, że aloes ma korzystny wpływ na cały organizm, ponieważ jest to składnik, który ma charakter stymulatorów biogennych.

Maści z aloesu

Obecnie wiemy, że jednym z tych związków będzie również glukoproteid aloektyna B. Aloes charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym, regenerujące błony śluzowe oraz skórę. Hamuje to rozwój niektórych nowotworów. Ma to działanie immunostymulujące, a wiec pobudzające, reguluje mechanizmy obronne organizmu. Ze względu na zawarte w aloesie różne związki działa on także w innych schorzeniach.

Świeże liście aloesu mogą być wykorzystywane do przygotowywania maści, płynu, iniekcji, syropu, nalewek, win, mazideł i wielu innych. Stosowany może być albo podskórnie, albo doustnie bądź też zewnętrznie. Możliwości jakie nam daje są praktycznie nieograniczone.

Pozwala leczyć bóle stawów wynikające z reumatyzmu, daje szansę na walkę ze zwyrodnieniami stawów, wpływa pozytywnie na rogówkę oraz spojówkę. Zewnętrznie stosowany również przeciw oparzeniom, owrzodzeniom, pęknięciom skóry czy ukąszeniem przez zwierzęta i owady. Przygotowanie naparów, mazi czy win nie powinno stanowić większego problemu, każdy sobie z tym poradzi.

Autor

Olga Krupa

Redakcja plynnyaloes.pl

To może Cię zainteresować