Aloes i korzyści z jego przyjmowania

17 kwietnia 2017

Aloes to taka roślina, która w przeszłości była już stosowana w różnych kulturach ponieważ miała wiele zdrowotnych właściwości, mogła leczyć i pielęgnować. Liście aloesu składają się z trzech części.

Najgłębsza warstwa składa się z żelu, który korzystnie działa na organizm, obecnie jest on stosowany jako produkt do pielęgnacji skóry jak i też będzie spożywany w naturalnej postaci.

Aloes i jego wartości odżywcze

Zgodnie z badaniami jakie były prowadzone mamy informacje, że żel z aloesu ma wiele cennych witamin takich jak A, C, E. razem działają one jako przeciwutleniacze, które będą chronić przed wolnymi rodnikami, które odpowiadają za starzenie się i mogą powodować raka. Żel aloesowy zawiera także witaminę B12 oraz kwas foliowy. Znajdują się tam liczne składniki mineralne takie jak wapń, potas, magnez, sód, chrom, miedź, cynk czy selen. Zawartość minerałów sprawia, że jest to składnik korzystny dla enzymów komórkowych i aktywności metabolicznej. Mamy tam 20 aminokwasów w tym 7 z 8 niezbędnych.

Działanie przeciwzapalne

W składzie aloesu mamy elementy, które działają przeciwzapalnie jak kwas salicylowy czy enzym taki jak bradykinaza. Aloes będzie zmniejszał tworzenie kwasu w organizmie co sprawia, że problem stanów zapalnych będzie ograniczony. Według badań jakie mamy prowadzone aloes jest takim składnikiem, który będzie wspierał leczenie chorób jelit. Specjaliści podkreślają, że radził sobie doskonale w walce z wrzodami jelit.

Rośliny lecznicze

Profilaktyka i leczenie cukrzycy

Kolejne badania pokazują nam, że aloes to również składnik, który może być dobry dla osób z cukrzycą. Zbadane zostały związki, które miały działać na obniżenie poziomu glukozy i okazuje się, że wynik był rzeczywiście zadowalający. W długim okresie czasu można oczekiwać, że aloes będzie skutecznie zmniejszał poziom glukozy we krwi i w przypadku cukrzycy typu 2 leczenie będzie łatwiejsze. Te badania były również potwierdzone kolejnymi.

Na co uważać?

Żel aloesowy, który znajduje się w największej warstwie liścia to bezpieczna i korzystna do spożywania część rośliny, ale skóra, która znajduje się bezpośrednio pod nim oceniana jest negatywnie jako niebezpieczna. Aloes nie będzie bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią a także dzieci poniżej 12 roku życia. Związane jest to z wadami wrodzonymi oraz poronieniami. Dalsze badania są jednak potrzebne, aloes może bowiem działać jako środek przeczyszczający i na takie jego działanie trzeba uważać jak bierze się inne leki.

Autor

Olga Krupa

Redakcja plynnyaloes.pl

To może Cię zainteresować